Κεντρική σελίδα

Παιχνίδια

Τηλ. 2510244582

Fax: 2510244582

Η Καβάλα είναι μια πολύ όμορφη πόλη, που κερδίζει αμέσως τον επισκέπτη της. Η ζεστή και φιλική της ατμόσφαιρα, η προνομιακή τοποθεσία στην οποία έχει  κτισθεί, σε συνδυασμό με την ωραία αρχιτεκτονική, καθιστούν την Καβάλα μια από τις γοητευτικότερες πόλεις της πατρίδας μας.
Η ομορφιά του βουνού συμπληρώνεται από εκείνη της θάλασσας. Δίπλα στους παραδοσιακούς συνοικισμούς υπάρχουν σύγχρονες κατασκευές και οι φυσιολατρικές περιηγήσεις συνδυάζονται με αρχαιολογικές επισκέψεις.
 Οι κάτοικοι της είναι φιλόξενοι και κοινωνικοί, η πολιτιστική δραστηριότητα σημαντική και σε πολλά μέρη ο επισκέπτης βρίσκει την ηρεμία που αναζητά ο κάτοικος των μεγαλουπόλεων.
Η νέα πόλη της Καβάλας έχει χτιστεί στα ερείπια της Nεάπολης, που ήταν αποικία των Eρετριέων και υπήρχε μέχρι τον 6ο π.X. αιώνα. Υπήρξε μέλος της Αθηναϊκής συμμαχίας και από το 350 π.Χ. υπήρξε το επίνειο των Φιλίππων. Ήταν σημαντικός σταθμός της Εγνατίας Οδού που ένωνε την Ευρώπη με την Ασία.   Κατά τους βυζαντινούς χρόνους, από τον 5ο αιώνα και ύστερα, η σημερινή Kαβάλα αναφέρεται ως Xριστούπολη. Κατά τη διάρκεια της Tουρκοκρατίας, που άρχισε εδώ το 1387, μετονομάστηκε σε Kαβάλα.
Στα Αρχαϊκά και τα Κλασικά Χρόνια η περιοχή έχει έντονες πολιτιστικές ανταλλαγές και εμπορικές συναλλαγές με τις Κυκλάδες, την Κόρινθο,την Αττική και την Ιωνία, ενώ θασίτικα προϊόντα την κατακλύζουν. Σημαντικός είναι ο ρόλος της στους Περσικούς Πολέμους και στον Πελοποννησιακό Πόλεμο, ενώ τον 4ο αι. οι πόλεις της φαίνονται να αποκτούν κάποια οικονομική ανεξαρτησία, προφανώς από την εκμετάλλευση των κοιτασμάτων χρυσού στην περιοχή του όρους Παγγαίου.
Σημαντικές πόλεις της είναι η Οισύμη, οι Κρηνίδες (που μετονομάσθηκαν Φίλιπποι από το Φίλιππο Β') και η Νεάπολη (σημερινή Καβάλα). Ο Φίλιππος Β' μετέφερε το βασιλικό νομισματοκοπείο στους Φιλίππους και εκμεταλλεύτηκε εντατικά τα μεταλλεία της περιοχής. Στα Ρωμαϊκά Χρόνια οι Φίλιπποι εποικίζονται από Ρωμαίους Βετεράνους στρατιώτες και αναδεικνύονται σε σημαντική ρωμαϊκή πόλη. Το 49 π.Χ. ο Απόστολος Παύλος περνάει από τη Νεάπολη και ιδρύει την πρώτη εκκλησία του Χριστού στη Ευρώπη στους Φιλίππους.
Tο 1912 καταλήφθηκε από τους Βούλγαρους και τον επόμενο χρόνο απελευθερώθηκε από τον ελληνικό στρατό. Οι Βούλγαροι προκάλεσαν τεράστιες καταστροφές και διωγμούς των κατοίκων, τόσο στην περίοδο 1912-13, όσο και κατά τη διάρκεια των δύο παγκοσμίων πολέμων. Στη πόλη της Καβάλας υπάρχει ο μεγαλοπρεπέστατος ιερός ναός του Αγίου Παύλου ο οποίος άρχισε να χτίζεται το 1900 μ.Χ. προς τιμή του απ. Παύλου.
Επίσης, πίσω από ένα ναό, αφιερωμένο στον προστάτη των θαλασσών Άγιο Νικόλαο, υπάρχουν υπολείμματα βάσης κίονα στον οποίο υπάρχει, σύμφωνα με την παράδοση, αποτύπωμα από το πρώτο πάτημα του απ. Παύλου στην Μακεδονία. Στο σημείο αυτό υπάρχει και σχετικό μνημείο.

Φωτογραφίες Καβάλας

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείτε το δικτυακό τόπο www.kavala.gr